Board honors retirees for service to children

Board honors retirees for service to children


The Board of Education recently honored 101 employees who have retired during the past school year or who had notified Superintendent Kimberly Hill before June 7 that they plan to retire at the end of this school year.

Retirees are listed by their name, last position and last location where they served.

  • Sodsri Ansell, food service worker, Theodore G. Davis Middle School;
  • Evelyn Arnold, principal of alternative programs, Robert D. Stethem Educational Center;
  • Robert Babiak, vice principal, North Point High School;
  • Connie Bannister, secretary – 11 month, Mt. Hope/Nanjemoy Elementary School;
  • Jean Beierle, Spanish teacher, Thomas Stone High School;
  • Jean Benedetti, science teacher, Westlake High School;
  • Patrice Bennett, English teacher, La Plata High School;
  • Andrea Binetti, school psychologist, Jesse L. Starkey Administration Building;
  • Alton Bowie, II, plumber II, CCPS Maintenance Shop;
  • Roberta Bragunier, special education teacher, Walter J. Mitchell Elementary School;
  • Mark Brashears, social studies teacher, John Hanson Middle School;
  • Donald Browder, social studies teacher, Henry E. Lackey High School;
  • Bonnie Brown, science teacher, Milton M. Somers Middle School;
  • Dennis Bustamante, system administrator, Starkey;
  • Mary Butkiewicz, Spanish teacher, Hanson;
  • Nancy Carbone, kindergarten instructional assistant, C. Paul Barnhart Elementary School;
  • Frances Carroll, building service worker, Mt. Hope/Nanjemoy;
  • Anthony Cianfichi, media instructional assistant, Westlake;
  • Michelle Conner, ESOL teacher, Mary H. Matula Elementary School;
  • Darlene Davoy, language arts teacher, Hanson;
  • Kerry DeFraia, library media specialist, Eva Turner Elementary School;
  • Patricia Dickens, kindergarten teacher, Mt. Hope/Nanjemoy;
  • Catherine Diggs, in-school retention program instructional assistant, Benjamin Stoddert Middle School;
  • Donna Dillon, speech therapist, Mt. Hope/Nanjemoy;
  • Bryan Donahue, art teacher, Lackey;
  • James Dunleavy, physical education teacher, La Plata;
  • Thomas Edwards, physical education teacher, William B. Wade Elementary School;
  • Ellen Estevez, science teacher, North Point;
  • Barbara Ferrenz, school psychologist, Mary B. Neal Elementary School;
  • Cathleen Gantt, special education instructional assistant, – EA program, Lackey;
  • Joseph Greenawalt, computer resource teacher (CISCO), North Point;
  • Donna Griffin, fourth-grade teacher, Wade;
  • Bonnie Guthrie, Reading Recovery teacher, Dr. James Craik Elementary School;
  • Debra Haan, physical education teacher, Arthur Middleton Elementary School;
  • Peggy Harlan, special education instructional assistant, J.C. Parks Elementary School;
  • Sharon Hedrick, elementary science teacher, Neal;
  • Elizabeth Hoza, kindergarten instructional assistant, Turner;
  • Linda Ivko, transportation routing specialist, CCPS Building 101;
  • Pamela A. Jackson, preschool instructional assistant, Daniel of St. Thomas Jenifer Elementary School;
  • Pamela C. Jackson, school counselor, Stone;
  • Amy James, school counselor, Westlake;
  • Jennifer Jolliffe, second-grade teacher, Wade;
  • Sonia W. Jones, school counselor, Gale-Bailey Elementary School;
  • Joyce Jordan, building service manager, William A. Diggs Elementary School;
  • Kristin Joson, learning resource teacher, Berry Elementary School;
  • Sheila Kelly, building service worker, Parks;
  • Rose Kelton, building service worker, F.B. Gwynn Educational Center;
  • Donald Keyser, library media specialist, Mt. Hope/Nanjemoy;
  • Janet Kimball, mathematics teacher, Stone;
  • Don King, social studies teacher, Davis;
  • Nicolette Kirby, child care teacher, North Point;
  • Edna Kluttz, food service worker, Hanson;
  • Kathryn Koch, reading resource teacher, Piccowaxen Middle School;
  • Diana Laco, kindergarten teacher, Jenifer;
  • Rebecca LaRoque, secretary – instruction, Starkey;
  • Anita Latham, guidance secretary, Stone;
  • Evelyn Lavorgna, special education instructional assistant, Middleton;
  • Megan Lima, technology facilitator, Middleton;
  • Barbara Linsmeier, mathematics teacher, Stone;
  • Mary Kate Long, specialist, in early childhood education, Starkey;
  • Janet Lutz, third-grade teacher, Malcolm Elementary School;
  • Brenda McAfee, music teacher – vocal, Wade;
  • Andrew McKibbins, English teacher, Westlake;
  • Angela MacKay, fifth-grade teacher, Mitchell;
  • Carol Marks, second-grade teacher, Dr. Thomas L. Higdon Elementary School;
  • Tyree Maxwell, special education instructional assistant, – Life Skills, Stone;
  • Arnold Miller, physical education teacher, Stethem;
  • Elizabeth Miller, accounting manager, Starkey;
  • Oksana Mouchyn-Dobbs, special education teacher, La Plata;
  • Lynn Nathan, learning resource teacher, T.C. Martin Elementary School;
  • Karen Oliver, Reading Recovery teacher, Malcolm;
  • Darlene Penny, secretary – 11 month, Turner;
  • Gwynette Piper, speech language pathologist, Jenifer;
  • Jacqueline Plante, teacher, Stethem;
  • Dennis Posey, truck driver, CCPS warehouse;
  • Vivian Price, food service worker, Lackey;
  • Herbert Proctor, building service manager, Dr. Samuel A. Mudd Elementary School;
  • Nathaniel Proctor, building service worker, Mattawoman Middle School;
  • Wilhelmina Pugh, principal, Malcolm;
  • Anita Riggans, special education teacher, General Smallwood Middle School;
  • Karen Robertson, secretary to the principal, Diggs;
  • Victor Savoy, building service worker, Stone;
  • Belinda Shatley, vice principal, Davis;
  • Sandra Shegogue, secretary – 10 months, Piccowaxen;
  • Juanita Sholes, mathematics teacher, Mattawoman;
  • Joan Simms, Reading Recovery teacher, Wade;
  • Michael Simms, principal, North Point;
  • Elizabeth Sinnes, adult education programs coordinator, Lifelong Learning Center;
  • Catherine Swann, food service worker, Westlake;
  • Dorothy Swann-Cole, school counselor, J.C. Parks Elementary School;
  • Bettie Thomas, special education instructional assistant, – EA program, Somers;
  • Raymond Thompson, special education instructional assistant, Smallwood;
  • Karen Thornton, social studies teacher, Mattawoman Middle School;
  • Steven Timmermann, physical education teacher, Mt. Hope/Nanjemoy;
  • Rebecca Turner, science teacher, Maurice J. McDonough High School;
  • Patricia Vaira,director of student services, Starkey;
  • Linda Walker, Reading Recovery teacher, J.P. Ryon Elementary School;
  • Margaret Whiting, elementary science teacher, Wade;
  • Patricia Williams, special education teacher, Diggs;
  • Mary Woodland, kindergarten instructional assistant, Middleton; and
  • Margaret Woodley-Krug, library media specialist, Mattawoman.

About CCPS

Charles County Public Schools provides 26,900 students in grades prekindergarten through 12 with an academically challenging education. Located in Southern Maryland, Charles County Public Schools has 36 schools that offer a technologically advanced, progressive and high quality education that builds character, equips for leadership and prepares students for life, careers and higher education.

The Charles County public school system does not discriminate on the basis of race, color, religion, national origin, sex, sexual orientation, gender identity, age or disability in its programs, activities or employment practices. For inquiries, please contact Dr. Patricia Vaira, Title IX/ADA/Section 504 Coordinator (students) or Nikial Majors, Title IX/ADA/Section 504 coordinator (employees/ adults), at Charles County Public Schools, Jesse L. Starkey Administration Building, P.O. Box 2770, La Plata, MD 20646; 301-932-6610/301-870-3814. For special accommodations call 301-934-7230 or TDD 1-800-735-2258 two weeks prior to the event.

Print Friendly, PDF & Email

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 1,200 other subscribers