Middle school boys compete in track and field meet

Middle school boys compete in track and field meet


Middle school boys hit the ground running on May 3 for the Charles County Public Schools (CCPS) track meet held at Westlake High School. Overall team rankings for the event are as follows.

Sixth grade 

  • Milton M. Somers Middle School, first place;
  • Piccowaxen Middle School, second place; and
  • Matthew Henson Middle School, third place

Seventh grade

  • Piccowaxen, first place;
  • Theodore G. Davis Middle School, second place; and
  • John Hanson Middle School, third place

Eighth grade

  • Somers, first place;
  • Mattawoman Middle School, second place; and
  • Piccowaxen, third place

The final results for sixth grade include:

100-meter dash

  • Mickey Green, first place, Hanson;
  • Josiah Johnson, second place, Somers; and
  • Christian Wilbon, third place, Mattawoman           

200-meter dash

  • Mickey Green, first place, Hanson;
  • Darrell Jackson, second place, Benjamin Stoddert Middle School; and
  • Christian Wilbon, third place, Mattawoman 

400-meter dash

  • Darrell Jackson, first place, Stoddert;
  • Isaiah Gray, second place, Henson; and
  • Kelechi Anyanwu, third place, Mattawoman

800-meter dash

  • Keenan Frisby, first place, Davis;
  • Eli Kumbar, second place, Piccowaxen; and
  • Cole Cruikshank, third place, Somers 

1600-meter dash

  • Keenan Frisby, first place, Davis;
  • Noah Mitchell, second place, Somers; and
  • A.J. Garner, third place, Piccowaxen

4×100 meter relay

  • Henson, first place;
  • Hanson, second place; and
  • Somers, third place

4×200 meter relay

  • Henson, first place;
  • Somers, second place; and
  • Piccowaxen, third place

High jump

  • Anthony Simone, first place, Piccowaxen;
  • Donnovan Smith, second place, Davis; and
  • Julian Leftwich, third place, Henson 

Long jump

  • Mykell Wesley, first place, Stoddert;
  • Lantz Butler, second place, Somers; and
  • Cody Pennington, third place, Henson

Shot put

  • Garrett Carson, first place, Somers;
  • Daimoni McNeil, second place, Henson; and
  • Anthony Simone, third place, Piccowaxen

Discus throw

  • Garrett Carson, first place, Somers;
  • Eddie Holt, second place, Piccowaxen; and
  • Sean Robertson, third place, Piccowaxen

The final results for seventh grade include:

100-meter dash

  • Daniel Amerua, first place, Davis;
  • Evan McCray, second place, Davis; and
  • Bryce Shannon, third place, Piccowaxen 

200-meter dash

  • Brian Dowdell, first place, Mattawoman;
  • Bryce Shannon, second place, Piccowaxen; and
  • Xavier Lalanne, third place, Mattawoman

400-meter dash

  • Uchenna Okoro, first place, Mattawoman;
  • Asher Walters, second place, Piccowaxen; and
  • Dakhari Shorter, third place, Davis

800-meter dash

  • Joshua Jones, first place, Hanson;
  • Brady Freundel, second place, General Smallwood Middle School; and
  • Aiden Lane, third place, Davis

1600-meter dash

  • Joshua Jones, first place, Hanson;
  • Asher Walters, second place, Piccowaxen; and
  • Junior Allen, third place, Davis

4×100-meter relay

  • Davis, first place;
  • Piccowaxen, second place; and
  • Mattawoman, third place

4×200-meter relay

  • Mattawoman, first place;
  • Davis, second place; and
  • Henson, third place

High jump

  • Carson Yowell, first place, Piccowaxen;
  • Chris Jozwick, second place, Piccowaxen; and
  • Kincade Burroughs, third place, Hanson

Long jump

  • Ahmar Hilton, first place, Davis;
  • Adrian Proctor, second place, Hanson; and
  • Michael Lyddane, third place, Piccowaxen

Shot put

  • Drew Bowling, first place, Piccowaxen;
  • Niles Johnson, second place, Hanson; and
  • Gabe Young, third place, Davis

Discus throw

  • Alphonso Murray, first place, Henson;
  • Alonso Murray, second place, Henson; and
  • Drew Bowling, third place, Piccowaxen

The final results for eighth grade include: 

100-meter dash

  • Jamari Somerville, first place, Mattawoman;
  • Lucas Beach, second place, Henson; and
  • Justin Cable, third place, Somers

200-meter dash

  • Daryus Henderson, first place, Somers;
  • Jamari Somerville, second place, Mattawoman; and
  • Larry Cephus, third place, Hanson

400-meter dash

  • Eddie Hall, first place, Smallwood;
  • Dylan Johnson, second place, Somers; and
  • Jarret Getgen, third place, Piccowaxen

800-meter dash

  • Eddie Hall, first place, Smallwood;
  • Wyatt Newcomb, second place, Somers; and
  • Braylon Kindrick, third place, Somers

1600-meter dash

  • Wyatt Newcomb, first place, Somers;
  • Evan Leszczynski, second place, Somers; and
  • Robert Banks, third place, Stoddert

Hurdles

  • Charles Lunsford, first place, Piccowaxen;
  • Langston Gibson, second place, Stoddert; and
  • Jayden Reed, third place, Mattawoman

4×100 meter relay

  • Somers, first place;
  • Henson, second place; and
  • Piccowaxen, third place

4×200 meter relay

  • Somers, first place;
  • Mattawoman, second place; and
  • Henson, third place

High jump

  • Del Jones, first place, Mattawoman;
  • Daryus Henderson, second place, Somers; and
  • Quilik Wooten, third place, Henson

Long jump

  • Jayden Moore, first place, Somers;
  • Makai Young, second place, Henson; and
  • Michael Slattery, third place, Piccowaxen

Shot put

  • Jamari Draughn, first place, Mattawoman;
  • Xavier Williams, second place, Somers; and
  • Donovan Harper, third place, Piccowaxen

Discus throw

  • Joseph Hyman, first place, Hanson;
  • Kameron Veney, second place, Mattawoman; and
  • Ethan Baxter, third place, Piccowaxen

About CCPS

Charles County Public Schools provides 27,108 students in grades prekindergarten through 12 with an academically challenging education. Located in Southern Maryland, Charles County Public Schools has 36 schools that offer a technologically advanced, progressive and high quality education that builds character, equips for leadership and prepares students for life, careers and higher education.

The Charles County public school system does not discriminate on the basis of race, color, religion, national origin, sex, sexual orientation, gender identity, age or disability in its programs, activities or employment practices. For inquiries, please contact Kathy Kiessling, Title IX/ADA/Section 504 Coordinator (students) or Nikial M. Majors, Title IX/ADA/Section 504 coordinator (employees/ adults), at Charles County Public Schools, Jesse L. Starkey Administration Building, P.O. Box 2770, La Plata, MD 20646; 301-932-6610/301-870-3814. For special accommodations call 301-934-7230 or TDD 1-800-735-2258 two weeks prior to the event.

Print Friendly, PDF & Email

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 1,291 other subscribers